BETÓN – Dokonalá imitácia pohľadového betónu

Minerálne výrobky od spoločnosti CAPAROL DAW (Ober-Ramstadt), boli použité na dekoratívny dizajn stien vo vnútri, možnosť realizovať aj vonku.

S cieľom vytvoriť jemný kontrast medzi prirodzenosťou dreva a urbanitou prímestského prostredia dostali betónové povrchy  a časti vnútorných povrchov elegantný a zároveň drsný povrch so špeciálnou tvorivou technikou. Táto technika sa nazýva "Beton Optik" a je založená na minerálnej ušľachtilej omietke ARMARENO 700.

Počas vyhotovenia by sa štruktúrovanie v omietke nemalo úplne ukončiť  zahladením. Otvory alebo krátery na povrchu sú žiaduce a dávajú charakteristický vzhľad povrchu. V následnom kroku je žiaduce tento povrch zahladiť.  Nakoniec je povrch prepracovaný hubkou, špongiou, valčekom s koncentrátom glazúry na základe modelu historických náterov (Histolith-histolová starožitná glazúra) v betónovom podľa výberu ideálnom šedom, šedomodrom odtieni. Dodáva povrchom jemnú hladkosť, v ktorej je však štruktúra zachovaná a zostáva opticky aj fyzicky vnímateľná.

 

POSTUP SPRACOVANIA

PENETRÁCIA a PRÍPRAVA PODKLADU

 

 1. Povrch je nutné začistiť a napenetrovať.
 2. Maliarskou krycou páskou je potrebné si vymedziť priestor a ochraniť tým aj ostatné súčasti.
 3. Následne je možná penetrácia: tj.orezať štetcom okolie olepenej plochy zbytok natrieť valcom.

Nanesenie hmoty ARMARENO 700

 1. Materiál nanášajte priamo na už suchý napenetrovaný povrch v hrúbke cca 4 mm.
 2. Nerovnosti v prvej vrstve sú žiaduce ktoré podľa potreby môžte buď zahladiť úplne alebo ponechať kvoli drsnému vzhľadu pri finalizácii.
 3. Po nanesení prvej vrstvy použite dekoračné techniky : tj. pritlačením špachtle, kefou, špongiou a podobne na vytvorenie požadovaného vzhľadu tzv.defektov v betóne.

Nanesenie hmoty ARMARENO 700 / Efekty tvorba vzhľadu

 1. Po nanesení prvej vrstvy použite dekoračné techniky : tj. pritlačením špachtle, kefou, špongiou, nožom možno vykresliť príp.praskliny a podobne na vytvorenie požadovaného vzhľadu tzv.defektov v betóne.
 2. Tieto efekty a vytvorené defekty možte nasledne zahladzovať po cca 10-15min. do požadovaného na pohľad efektného vzhľadu.

Nanesenie hmoty ARMARENO 700 / Zahladzovanie

 1. Popri vytváraní efektov možte priebežne povrch zahladzovať, nečakajte aby Vám zbytočne vytvorený povrch nezaschol a nevytvrdol. Je ideálne ak sú na prácu dvaja ľudia obzvlašť pri vačších projektoch.
 2. Podľa potreby môžte do povrchu aj do už suchého stále pridávať nový materiál čím sa povrch navrstvý čo môže vytvoriť jemný reliéf, priestoru pre tvorivosť a fantáziu sa v tomto smere medze nekladú.
 3. Finálne povrch dokonale zahlaďte hladítkom.

Uzavretie povrchu Lakom CAPADECOR VARIO FINISH/ Lakovanie,farbenie

 1. Vyhladený povrch si po cca 8-12 hod. začistite a pripravte na finálne uzavretie lakom.
 2. Lak nanášajte valčekom celoplošne vo všetkých smeroch po vyhotovenej betón.stene v snahe nasýtiť stenu lakom.
 3. Alternatívne viete celé dielo dofarbiť/doladiť a uzavrieť tónovacími transparentnými farbami Histolith Antik Lasur.

POUŹITÉ MATERIÁLI:

 1. Caparol LF grundier konzentrat - penetrácia
 2. Armareno 700 25 kg vrece - omietka
 3. Capadecor Vario Finish - dekoratívny lak
 4. Histolith Antik lazúra
 5. Náradie na zhotovenie